Στο ισόπαλο 1-1 έμεινε ο Ολυμπιακός με τη Σλόβαν στο «Γ. Καραϊσκάκης», στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League, κι όλα θα κριθούν την επόμενη Πέμπτη (11/8) στη ρεβάνς της Μπρατισλάβας, όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να δείξουν πολύ καλύτερο πρόσωπο για να πάρουν την πρόκριση στα play off.

Οι «γερόλυκοι» Ματιέ Βαλμπουενά (ασίστ) και Γιουσέφ Ελ Αραμπί (γκολ ισοφάρισης στο 86’) έδωσαν τη λύση κι «έσωσαν» την παρτίδα για τους περσινούς πρωταθλητές Ελλάδας (στο ντεμπούτο του Κάρλος Κορμπεράν στον πάγκο τους), που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το τέρμα του Γκριν στο 63’.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει απ’ το ξεκίνημα τη Σλόβαν και στο 7’ έπειτα από ωραία κίνηση του Τικίνιο και «σπάσιμο» της μπάλας, ο Μασούρας που έκανε κίνηση προς την περιοχή των Σλοβάκων πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 11’ ο Τικίνιο βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Τσόβαν έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε, ενώ στο 19’ η Σλόβαν έχασε την πρώτη δική της μεγάλη ευκαιρία, όταν από γύρισμα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ζμραλ με προβολή σημάδεψε τη ρίζα της δεξιάς δοκού του Βατσλίκ.

Στο 23’ ο ο Μπαρσεγκιάν έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και βρέθηκε απέναντι από τον Βατσλίκ, ο οποίος όμως απέκρουσε.

Η Σλόβαν έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία στο 37’, όταν μετά από φάση διαρκείας μέσα στα καρέ του Ολυμπιακού, ο Ζέμερχαλ σούταρε ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με τους Άβιλα και Μασούρα άρχισε να δημιουργεί «ρήγματα» στο αριστερό άκρο της άμυνας των Σλοβάκων, με τον Έλληνα εξτρέμ να σουτάρει δυνατά στο 52’, αλλά να βρίσκει σε… ετοιμότητα τον Τσόβαν που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο γκολκίπερ της Σλόβαν είπε «όχι» και στο 62’ σε κεφαλιά του Μαντί Καμαρά προς την εστία. Ένα λεπτό αργότερα, από λάθος εκτίμηση του Παπασταθόπουλου, ο Γκριν έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε στη γωνία του Βατσλίκ, κάνοντας το 1-0 για τη Σλόβαν, σε μία φάση που ο αρχηγός του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα για σπρώξιμο από τον Άγγλο επιθετικό.

Ο Κάρλος Κορμπεράν άλλαξε αμέσως το σχηματισμό του Ολυμπιακού σε 4-2-3-1 με την είσοδο των Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί στο γήπεδο, προκειμένου να προσθέσει εμπειρία στην ενδεκάδα των «ερυθρόλευκων» στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Στο 79’ ο Γκάρι Ροντρίγκες έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά πλάσαρε ελάχιστα άουτ πάνω απ’ τα δοκάρια του Τσόβαν, για να έρθει στο 86’ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί και να «σώσει» την παρτίδα για τον Ολυμπιακό, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Βαλμπουενά.

Στο 88’ από νέο κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Παπασταθόπουλος σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πολύ άουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ραμίρες έχασε σημαντική ευκαιρία για να ξαναδώσει προβάδισμα στους Σλοβάκους.

Διαιτητής: Λόρενς Βίσερ (Ολλανδία)
Κίτρινες: Εμβιλά – Κάσια

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Άβιλα, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (69’ Βαλμπουενά), Κούντε, Μασούρας (78’ Γκάρι Ροντρίγκες), Ζινκερνάγκελ (55’ Ραντζέλοβιτς), Τικίνιο (69’ Ελ Αραμπί).

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Βλάντιμιρ Βάις): Τσόβαν, Πάουσεκ, Κάσια, Αμπένα, Ντε Μάρκο, Κανκάβα, Κούτσκα, Ζμράλ (85’ Μεντβέντεφ), Κακβετάτζε, Μπαρσεγκιάν (82’ Ραμίρες), Γκριν.

Ήττα για τον Παναθηναϊκό με 2-0 από τη Σλάβια στην Πράγα

Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στα Κύπελλα Ευρώπης έπειτα από 5 χρόνια απουσίας δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα, καθώς οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα 2-0 από τη Σλάβια στην «Eden Arena» της Πράγας, στον πρώτο αγώνα για τον 3ο προκριματικό του Europa Conference League, και πλέον καλούνται να ανέβουν ένα… βουνό στη ρεβάνς της Λεωφόρου (11/8, 20:30), για να μην αποχαιρετίσουν από πολύ νωρίς τη διοργάνωση.

Πολλά παράπονα των «πράσινων» για τη διαιτησία του Γάλλου Μπουκέ που απέβαλε στο 40’ τον Παλάσιος με δεύτερη κίτρινη για «θέατρο», οι Στρανζ και Ούσορ τα δύο γκολ των Τσέχων.

Η Σλάβια προσπάθησε να «χτυπήσει» τον Παναθηναϊκό από τα άκρα στο ξεκίνημα του αγώνα και στο 8ο λεπτό προσέγγισε την «πράσινη» εστία, με τον Ολαγίνκα να βγάζει τη σέντρα προς τον Τραορέ, ο οποίος δεν σημάδεψε καλά με το κεφάλι.

Στο 14’ ο Γκάνεα έκανε πολύ ωραία κίνηση και σέντρα από τα αριστερά, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε ο Τσέριν πέρασε πολύ άουτ, ενώ στο 28’ ο Παλάσιος έκανε πολύ ωραία κίνηση και σουτ από το όριο της περιοχής, το οποίο απέκρουσε με τις γροθιές ο Μάντους.

Στο 39’ από καθυστερημένη αντίδραση του Αϊτόρ, ο Στρανζ έκλεψε την μπάλα στο όριο της περιοχής και σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό αργότερα (40’), ο Γάλλος διαιτητής Ρούντι Μπουκέ (που λίγο νωρίτερα δεν είχε δείξει καν φάουλ σε αγκωνιά του Ολαγίνκα στον Αϊτόρ) απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παλάσιος, ισχυριζόμενος ότι έκανε «θέατρο».

Ο Αργεντινός εξτρέμ του Παναθηναϊκού έκανε ατομική ενέργεια, κόπηκε από τον Σάντος και έπεσε μέσα στην περιοχή, με τον Γάλλο ρέφερι να τον αποβάλλει, θεωρώντας πως πήγε να εκμαιεύσει πέναλτι, σε μία αδικαιολόγητη απόφαση, που δεν υπήρχε VAR για να τη διορθώσει!

Στο 45’ ο Μπρινιόλι έδειξε καλά αντανακλαστικά στο σουτ του Λινγκρ και μπλόκαρε σταθερά την μπάλα, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Μπρινιόλι απέκρουσε με υπερένταση το πλασέ του Λινγκρ. Στην εξέλιξη της φάσης, με την εκτέλεση του κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού αδράνησε κι ο Σρανζ με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0 για τη Σλάβια στο 45’+2.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Γιοβάνοβιτς πέρασε στο γήπεδο τον Άντραζ Σπόραρ και στο 53’ ο Σλοβένος επιθετικός ανατράπηκε καθαρά από τον Σάντος, ενώ εφορμούσε από τη σέντρα και κάτω μόνος του για να απειλήσει. Ο Μπουκέ με το… ζόρι έδειξε εντέλει την κόκκινη στον στόπερ της Σλάβια (κι αφού προηγήθηκε ένα δίλεπτο… διαβουλεύσεων), με τις δύο ομάδες να μένουν πλέον με δέκα παίκτες.

Στο 56’ η Σλάβια έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν από αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού ο Ολαγίνκα έφυγε σε τετ-α-τετ με τον Μπρινιόλι. Ο Ιταλός γκολκίπερ «βρήκε» λίγο την μπάλα που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του, αλλά ο Ούσορ πήρε το… ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 59’ ο Βαγιαννίδης πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, πέρασε κι έναν αντίπαλο, όμως το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό έφυγε λίγο άουτ.

Στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε αδυναμία στο να κρατήσει την μπάλα, την ώρα που η Σλάβια έκανε διαχείριση του υπέρ της 2-0, προκειμένου να «κλειδώσει» το προβάδισμά της ενόψει της ρεβάνς της Λεωφόρου και το πέτυχε σχετικά εύκολα, έχοντας πάρει πλέον ξεκάθαρο «κεφάλι» για την πρόκριση στα play off.

Διαιτητής: Μπουκέ (Γαλλία)
Αποβολές: 53’ Σάντος (απευθείας κόκκινη) – 40’ Παλάσιος (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Ντουντέρα – Παλάσιος, Ρούμπεν, Αϊτόρ, Σπόραρ

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ (Γίντριχ Τρπισόφσκι): Μάντους, Ντουντέρα (46’ Ούσορ), Ουσού, Σάντος, Ντορλέι, Τιέχι (46’ Έβερτον), Χόλες, Σρανζ (71’ Μάζοπουστ), Τραορέ (88’ Πρόβοντ), Ολαγίνκα, Λινγκρ (57’ Σέβτσικ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια (88’ Πούγγουρας), Μάγκνουσον, Γκάνεα, Ρούμπεν, Κουρμπέλης (72’ Καμπετσής), Τσέριν, Παλάσιος, Αϊτόρ (46’ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (46’ Σπόραρ).

Προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στον Αρη πήρε η Μακάμπι (2-0)

Βάσεις πρόκρισης για τα πλέι οφ του Europa Conference League έβαλε στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι απέναντι στον Αρη, στην πρώτη αναμέτρησή τους για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς επικράτησε με 2-0, έχοντας σκόρερ στο 29’ τον Τζόρτζε Γιοβάνοβιτς και στο 84’ τον Εραν Ζαχάβι.

Οι Ισραηλινοί θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα, αν δεν όρθωνε ψηλά το ανάστημά του για τους Θεσσαλονικείς ο Χουάν Κουέστα. Οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις… διαφορές τους την επόμενη Πέμπτη (11/8), στον αγώνα ρεβάνς, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ταχύτητα και ενεργητικότητα, για αμφότερες τις ομάδες, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Μακάμπι να φτάνει απειλητικά στην εστία του Κουέστα δύο φορές με τον Γιοβάνοβιτς (17’, 25’), τον τερματοφύλακα των «κιτρινόμαυρων» να διώχνει στην πρώτη και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ στη δεύτερη. Ο Μαντσίνι «απάντησε», στο ενδιάμεσο, για τον Αρη, το σουτ που «έπιασε», όμως, στο 19’ εξουδετέρωσε ο Πέρετζ.

Στο 29’ ο Κανισόβσκι έδωσε σύνθημα αντεπίθεσης για τους Ισραηλινούς, «τροφοδότησε» τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος βρήκε στόχο και άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Μακάμπι, παρά το υπέρ της προβάδισμα, συνέχισε να υπερέχει στον αγωνιστικό χώρο, να έχει την κατοχή της μπάλας, σκόραρε εκ νέου στο 35’ με τον Γιοβάνοβιτς, το γκολ, ωστόσο, ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 44’ οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν σε θέση βολής με τον Μαντσίνι, ο Πέρετζ έδιωξε σε κόρνερ.

Ορεξάτοι επέστρεψαν για το δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί, διάθεση που μεταφράστηκε σε δυο ευκαιρίες με τον Μπίτον, στο 49’ και 59’, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και τις δύο φορές.

Η Μακάμπι συνέχισε να «πολιορκεί» τον Αρη, απείλησε με τους Ζαχάβι, Κλοχ στο 68’ και ένα λεπτό αργότερα με τον Πέριτσα, ο Κουέστα, όμως, δεν επέτρεψε να παραβιαστεί για δεύτερη φορά η εστία του.

Αποτέλεσμα στην επίμονη προσπάθειά τους είδαν οι Ισραηλινοί στο 84’, όταν ο Ζαχάβι έστειλε, με άνεση, την μπάλα να αναπαυτεί στην εστία του Αρη, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 87’ οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν κοντά στο να σκοράρουν, αφού ο Πέρετζ έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ντουκουρέ, και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν γκολ στις καθυστερήσεις με τον Καμάτσο, ο τελευταίος, ωστόσο, μόνος απέναντι σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Ντένις Χίγκλερ (Ολλανδία)

Κίτρινες: Σάμποριτ, Ζαχάβι, Γκλέιζερ /Ιτούρμπε

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΑΚΑΜΠΙ (Βλάνταν Ιβιτς): Πέρετζ, Ζεράλδες, Γεϊνί, Σομπορίτ, Χοζέζ (62’ Κλοχ), Μπίτον (63’ Ναχμίας), Γκλέιζερ, Φαν Όβεριμ (90’+ Ρίκα), Κούβας (67’ Ζαχάβι), Κανισόβσκι, Γιοβάνοβιτς (66’ Πέριτσα).

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81’ Μαζικού), Νταμπό (81’ Ντιόπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (63’ Πάλμα), Ιτούρμπε (63’ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (51’ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι.

Ο Εφραίμ «καθάρισε» για τον ΑΠΟΕΛ

Το τέρμα που σημείωσε ο Γιώργος Εφραίμ έκανε τη… διαφορά για τον ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Κίζιλζαρ κι έδωσε τη νίκη στην κυπριακή ομάδα με 1-0, χαρίζοντάς της ισχνό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Καζακστάν.

Στον αντίποδα, η Αλκμάαρ με βασικούς τους Παυλίδη και Χατζηδιάκο, γνώρισε ήττα-σοκ απο την Νταντί Γιουνάιτεντ στην Σκωτία και πλέον θα έχει δύσκολο έργο στη ρεβάνς στο “AFAS Stadion”.

Η Τβέντε, με τον Χρήστο Τζόλη να περνάει στο γήπεδο αλλαγή στο 67′ πέρασε με άνετη νίκη απ’ την έδρα της Τσουκαρίτσκι (3-1), ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε εκτός έδρας και η Μπασακσεχίρ στην Ισλανδία επί της Μπρέινταμπλικ.

Τα “εισιτήριά” τους για τα play off “σφράγισαν” οι παίκτες της Βίκινγκ με το 5-1 επί των Σλίγκο Ρόβερς, αλλά και η Φέχερφαρ με το εμφατικό 5-0 επί της Πέτροκουμπ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του 3ου προκριματικού γύρου του Europa Conference League: