Σε… πάρτι μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League, φτάνοντας σε μία εμφατική νίκη με 3-0 και ξαναμπήκε (κι αυτός) στη διεκδίκηση του εφετινού τίτλου. Το αυτογκόλ του Ρουμπέν στο 44’ και τα «χτυπήματα» της… κόμπρας από τους Ζίβκοβιτς και Κωνσταντέλια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, χάρισαν μία τεράστιας αξίας και σημασίας νίκη στον ΠΑΟΚ, που μείωσε στους 6 βαθμούς την απόστασή του από την κορυφή. Μόλις στο +1 πλέον το προβάδισμα του Παναθηναϊκού από την ΑΕΚ, με το πρωτάθλημα να παίρνει… φωτιά.

Νέα χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ατρόμητος και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Περιστέρι ύστερα από εξαιρετικό παιχνίδι, με το οποίο έκλεισε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα.

Με προβλήματα στην ανασταλτική και αμυντική λειτουργία, οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να επωφεληθούν από την ήττα του Παναθηναϊκού απέναντι στον ΠΑΟΚ και να μειώσουν τη διαφορά στους 4 βαθμούς από τους πρωτοπόρους «πράσινους».

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες σε διάστημα δύο λεπτών στο πρώτο τέταρτο, σε φάσεις που ανάδειξαν τις αμυντικές αδυναμίες του ΟΛυμπιακού. Η πρώτη ήταν σε προβολή του Στρούγγη στο 13ο από κόρνερ του Ροτάριου, με τον Πασχαλάκη να «απογειώνεται» για να αποκρούσει ψηλά στη γωνία του.

Ανατροπή και νίκη στο 92΄ η ΑΕΚ στη Νεάπολη
Με ανατροπή και το «χρυσό» γκολ του Τσούμπερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ πήρε πολύτιμη (όπως εξελίχθηκε το ματς) νίκη με 2-1 επί του Ιωνικού στη Νεάπολη, σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Super League. Οι ουραγοί Νικαιώτες προηγήθηκαν στο 38΄ με τον Σεμπά και ως το τελευταίο δεκάλεπτο άντεχαν και έδειχναν ικανοί να πανηγυρίσουν την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη τους. Ο Βίντα όμως ισοφάρισε στο 82΄ και το γκολ του Τσούμπερ έδωσε στην Ενωση τους τρεις βαθμούς, που τη φέρνουν στο -1 από την κορυφή, εν αναμονή του ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:

Παναιτωλικός–ΠΑΣ Γιάννινα 1-1