Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «ξόδεψε» ένα ημίχρονο με την Ρέντινγκ, αλλά στο δεύτερο… σοβαρεύτηκε και με δύο γκολ του Κασεμίρο σε διάστημα πέντε λεπτών (54΄-58΄) κι ένα του Φρεντ (67΄) επιβλήθηκε με 3-1 και προκρίθηκε άνετα στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 65΄ (αποβλήθηκε ο Κάρολ με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε πέντε λεπτά) κατάφεραν να μειώσουν στο 72΄ με τον Μπένγκουε.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» σκόραραν και στο πρώτο 45λεπτο και συγκεκριμένα στο 35΄ με τον Μάρκους Ράσφορντ, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς ο Άγγλος διεθνής επιθετικός βρισκόταν σε θέση οφσάιντ (VAR).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας:

Ντέρμπι-Γουέστ Χαμ 30/01

«Μαγεία» Παυλίδη και Δουβίκα με χατ τρικ ο καθένας στο απίθανο 5-5 της Αλκμααρ με την Ουτρέχτη

Η αποθέωση του επιθετικού ποδοσφαίρου στην Eredivisie είχε… διπλό ονοματεπώνυμο. Βαγγέλης Παυλίδης και Τάσος Δουβίκας, σε ένα από τα καλύτερα ματς της σεζόν σε ολόκληρη την Ευρώπη, έλαμψαν στην αναμέτρηση της Άλκμααρ με την Ουτρέχτη (5-5), πετυχαίνοντας από ένα χατ τρικ, στην κορυφαία έως τώρα αναμέτρηση του ολλανδικού πρωταθλήματος από την έναρξη της σεζόν.

Το τελικό σκορ μπορεί παραπέμπει σε αγώνα… πόλο, αλλά πρόκειται για την αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής στην Ολλανδία, στο τέλος της οποίας συμπαίκτες και αντίπαλοι έσπευσαν να απονείμουν τα εύσημα στους δύο Έλληνες επιθετικούς, που κυριολεκτικά… οργίασαν.

Ο φορ της Άλκμααρ σκόραρε στο 31΄,34΄ και 78΄, ενώ ο επιθετικός της Ουτρέχτης στο 12΄, 17΄ και 65΄, ενώ είχε και μία ασίστ από την οποία προήλθε το γκολ της ισοφάρισης από τον φαν ντερ Στρικ στο 80ό λεπτό.

Τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα και τα 15 σε όλες τις διοργανώσεις έφτασε ο Παυλίδης με την φανέλα της ΑΖ στην τρέχουσα σεζόν, ενώ ο φορ των φιλοξενούμενων τα 10 στην Eredivisie και τα 11 συνολικά από την έναρξη της περιόδου.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος:

Τρίτη ισοπαλία της Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου εξακολουθεί να περνάει πολύ άσχημο «φεγγάρι» στην Βundesliga, μένοντας στην ισοπαλία για τρίτη σερί αγωνιστική και χάνοντας το προβάδισμα που είχε αποκτήσει πριν τη διακοπή του Μουντιάλ.

Μετά απ’ τις Λειψία (1-1) και Κολονία (1-1), ήταν η σειρά της Άιντραχτ Φρανκφούρτης να «μπλοκάρει» τους Βαυαρούς στην «Allianz Arena», οδηγώντας την Μπάγερν σε άλλη μία ισοπαλία με 1-1.

Το γκολ του Σανέ στο 34′ φάνηκε να δίνει μία σχετική άνεση στην ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως οι περσινοί νικητές του Europa League, έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κολό Μουανί στο 69′ και πήραν έναν πολύτιμο βαθμό που τους διατηρεί σε επαφή με την τετράδα και τα εισιτήρια του επόμενου Champions League.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 18ης αγωνιστικής στη Bundesliga:

Λειψία-Στουτγκάρδη 2-1

(25΄, 49΄ Σομποζλάι – 68΄ πέν. Φούριχ)

Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 3-1

(13΄ Γκρέγκοριτς, 30΄ Χόλερ, 85΄ Λίνχαρτ – 29΄ πέν. Μπερίσα)

Μάιντς-Μπόχουμ 5-2

(1΄ Λι Τζαέ-Σουνγκ, 18΄ Βίντμερ, 28΄, 57΄, 88΄ Ονισίβο – 70΄ Κούντε, 72΄ Μάσοβιτς)

Χοφενχάιμ-Γκλάντμπαχ 1-4

(80΄ Μπεμπού – 12΄, 38΄ Χόφμαν, 83΄ Στιντλ, 90΄+1΄ Βολφ)

Άλμα της Αταλάντα στην 3η θέση

Σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Αταλάντα εκμεταλεύτηκε την έδρα της και νίκησε 2-0 την παραπαίουσα και εκ των φαβορί για υποβιβασμό Σαμπντόρια, «σκαρφαλώνοντας» στην τρίτη θέση.

Οι «Μπεργκαμάσκι» ισοβαθμούν με τη Μίλαν κι έχουν πίσω τους στο -1 τις δύο ομάδες της πρωτεύουσας, αλλά κι ένα παιχνίδι περισσότερο από Λάτσιο και Ρόμα.

Τα γκολ της ομάδας του Γκασπερίνι σημείωσαν δύο παίκτες που τον τελευταίο καιρό βρίσκουν συχνά δίχτυα για τους «Νερτζούρι», με τον Γιοάχιμ Μέλε να ανοίγει το σκορ στο 42ο λεπτό και τον Αντεμόλε Λούκμαν να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 58΄.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ης αγωνιστικής της Serie A:

Μπολόνια-Σπέτσια 2-0

(37΄ Πος, 77΄ Ορσολίνι)

Λέτσε-Σαλερνιτάνα 1-2

(23΄ Στρεφέτζα – 5΄ Ντιά, 20΄ Βιλένα)

Εμπολι-Τορίνο 2-2

(37΄ Λουπέρτο, 69΄ Μαρίν – 82΄ Ρίτσι, 85΄ Σανάμπρια)

Κρεμονέζε-Ιντερ 1-2

(11΄ Οκερέκε – 21΄, 65΄ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Αταλάντα-Σαμπντόρια 2-0

(42΄ Μέλε, 58΄ Λούκμαν)

Συνέρχεται η Σεβίλη

Η Σεβίλη αρχίζει να… συνέρχεται στη LaLiga και με τη δεύτερη σερί νίκη της, αυτή τη φορά επί της ουραγού Έλτσε με 3-0, ξέφυγε ακόμη περισσότερο απ’ την επικίνδυνη ζώνη κι αρχίζει να «αναπνέει» βαθμολογικά.

Τα πάντα τελείωσαν στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου οι Σεβιγιάνοι πέτυχαν και τα τρία τέρματά τους (δύο με τον Εν-Νεσίρι και ένα με τον Ακούνια) και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το δεύτερο 45λεπτο…