Η ΑΕΚ ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε 3-0 του Άρη στην «OPAP Arena» στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League. Τα γκολ πέτυχαν οι Άμραμπατ (18΄, πέναλτι), Γκατσίνοβιτς (76΄) και Πινέδα (89΄), όλα από ασίστ του Αραούχο, κι έτσι η Ένωση έφτασε τους 47 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Παναθηναϊκό που αντιμετωπίζει σήμερα (30/1) τον Αστέρα στην Τρίπολη.

Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα της ΑΕΚ, που κατά την προσφιλή της τακτική άρχισε από νωρίς να πιέζει ψηλά για να δυσχεράνει το build up του αντιπάλου της. Ο Άρης, παρότι αποδεκατισμένος, κατάφερε να εμφανιστεί απόλυτα ανταγωνιστικός στο α΄ ημίχρονο και να βάλει δύσκολα στην Ένωση που ούτε πολλές ευκαιρίες δημιούργησε, ούτε είχε σε μεγάλο ποσοστό την κατοχή της μπάλας.

Πάντως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με ένα… ανόητο πέναλτι που παραχώρησε ο Οντουμπάγιο, ο οποίος σε μία ακίνδυνη φάση έπεσε πάνω στον Αραούχο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νόρντιν Άμραμπατ για να πετύχει το 1-0 στο 18ο λεπτό.

Έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Πορτογάλου Λουίς Γκοντίνιο και του συμπατριώτη του VARίστα Αντρέ Ναρσίζο, εξέφρασε μέσω ανακοίνωσής της η ΠΑΕ Άρης, έπειτα από την αναμέτρηση με την ΑΕΚ.

Οι Θεσσαλονικείς γνώρισαν την ήττα με 3-0 στην «OPAP Arena», στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, ωστόσο θεωρούν πως οι Ιβηρες διαιτητές επηρέασαν το αποτέλεσμα.

Η φάση στην οποία ο Άρης ζητά πέναλτι, για μαρκάρισμα του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Γιώργου Αθανασιάδη στον Φαμπιάνο Λέισμαν, στο 52ο λεπτό, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του «Δικέφαλου», ήταν αυτή που θα μπορούσε να «γράψει» αλλιώς την ιστορία του αγώνα.

«Πιστολέρο» και Πασχαλάκης «λύγισαν» τον ΟΦΗ

Ο εξαιρετικός ΟΦΗ των τελευταίων αγωνιστικών, προηγήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» κι έβαλε πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες βρήκαν τις λύσεις κι έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-1, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League, μειώνοντας στους τρεις βαθμούς τη διαφορά τους απ’ τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Ο Ντίκο έβαλε μπροστά τους Κρητικούς στο σκορ, όμως οι Πειραιώτες έφτασαν στην ανατροπή με τα τέρματα των Μπακαμπού και Ελ Αραμπί. Δοκάρι στο 67’ ο Χουάνγκ Ιν-μπεόμ, πολλές καθοριστικές επεμβάσεις από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ, Χρήστο Μανδά, ο οποίος νικήθηκε στο 76’, τις αποκρούσεις του αγώνα έκανε ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, στο 82’ στο πλασέ του Γκρόνινγκ και στο 90′ στο σουτ του Μπάκιτς, κρατώντας τη νίκη για την ομάδα του.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:

Βόλος – Παναιτωλικός 2-3

(18΄ Τσιρίνος, 90΄+6 Μεθκίδα – 39΄ Σενγκέλια, 68΄πεν. Ζοάο Πέδρο, 73΄ Μαλής)

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-1