Στον πρώτο ημιτελικό της A-League την Παρασκευή το βράδυ στο Allianz Stadium του Σίδνεϊ, η οικοδέσποινα Sydney FC δεν κατάφερε να νικήσει την Melbourne City και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 1-1 .

Η Melbourne City ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, επιβάλλοντας κατά διαστήματα τον ρυθμό της από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Ωστόσο, αυτό δεν σημαίνει ότι και η Sydney FC δεν ήταν επικίνδυνη στις επιθέσεις της και ότι δεν προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά την εστία του Tom Glover.

Στο 10′ δυνατό σουτ του Adam Le Fondre πέρασε ελάχιστα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Βέβαια και οι “πολίτες” δεν κάθισαν με σταυρωμένα τα χέρια και, μάλιστα, πέτυχαν πρώτοι γκολ στο 18′ μετά από θαυμάσια εκτέλεση φάουλ από τον Berisha και κοντινή κεφαλιά του Mathew Leckie.

Μερικά λεπτά αργότερα και στο 30′ παρ’ ολίγο να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα όταν σε κεφαλιά του Good η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 42′ είχαμε νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία της Sydney FC, αλλά ο Glover και οι αμυντικοί κατάφεραν να ανακτήσουν τον έλεγχο.

Στο δεύτερο μέρος αυτή που άρχισε να πιέζει ήταν -λογικά- η Sydney FC, αλλά η ομάδα της Μελβούρνης λειτουργούσε και πάλι υπέροχα σε όλες της τις γραμμές, ενώ και ο Tom Glover ήταν θετικός στις επεμβάσεις του.

Αλλά σε μια επιθετική προσπάθεια της Sydney FC στο 61′ ο Anthony Caceres ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Nuno Reis. Ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως το πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο παθών, ο οποίος όμως το εκτέλεσε χλιαρά με αποτέλεσμα να αποκρούσει ο Glover. Μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Σίδνεί φάνηκε ότι χάθηκε, ωστόσο, κατόπιν υπόδειξης του VAR το πέναλτι έπρεπε να εκτελεστεί ξανά. Αυτή τη φορά την εκτέλεση ανέλαβε ο Adam Le Fondre που ισοφάρισε σε 1-1.

Από εκεί και πέρα και οι δύο ομάδες πίεζαν η μία την άλλη με καλύτερη κατά διαστήματα την Melbourne City.

Στο 70′ η Sydney FC άγγιξε τη νίκη. Μια επιθετική προσπάθεια ξεκίνησε από τον Max Burgess ο οποίος πέρασε στον Adam Le Fondre από δεξιά, αυτός παρέκαμψε δύο αμυντικούς της City και σέρβιρε ακριβώς στην καρδιά της μελβουρνιώτικης άμυνας όπου καραδοκούσε ο Rhyan Grant, που την έσπρωξε στα δίχτυα. Όμως ο επόπτης και το VAR αμέσως μετά υπέδειξαν ελάχιστα οφσάιντ τον Le Fondre και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Έτσι τώρα οι δύο ομάδες θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς της Μελβούρνης, στο ΑΑΜΙ, την Παρασκευή και ο νικητής θα πάρει το ένα εισιτήριο για τον τελικό της 3ης Ιουνίου.

ΕΠΤΑΨΥΧΟΙ MARINERS

Στον άλλο αγώνα το βράδυ του Σαββάτου, στο κατάμεστο από φιλάθλους της United Coopers Stadium της Αδελαΐδας, η Central Coast Mariners αποδείχτηκε επτάψυχη, αφού κατόρθωσε να ξεπεράσει γρήγορα την ψυχρολουσία με το πέναλτι του Craig Goodwin που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Carl Veart μόλις στο 4′.

Η ομάδα από το Gosford της Νέας Νότιας Ουαλίας, όχι μόνο ισοφάρισε έντεκα λεπτά αργότερα στο 18′ με ένα όμορφο γκολ του James McGarry, αλλά κατόρθωσε να φέρει τούμπα το ματς στο 38′ με ένα επίσης υπέροχο γκολ του εκ των αστέρων της ομάδας και κορυφαίων σκόρερ του φετινού πρωταθλήματος, Jason Cummings, για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ.

Η ομάδα του Nick Montgomery έχασε και μία-δύο άλλες καλές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε το σκορ να ήταν μεγαλύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νοτιοαυστραλοί άρχισαν τις απανωτές επιθέσεις προς την εστία του Danny Vukovic και οι μέσoι και οι επιθετικοί της είχαν αρκετή δουλειά. Ωστόσο, η άμυνα των Mariners, αν και βρέθηκε αρκετές φορές στα δύσκολα, αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να λυγίσει.

Μπορεί οι “κόκκινοι” της Αδελαΐδας να ήταν αρκετά κινητικοί κυνηγώντας με πάθος την ισοφάριση, ωστόσο, αποτύγχαναν στην τελική προσπάθεια μιας και οι αντίπαλοι διαχειρίζονταν πολύ καλά την κατάσταση, ενώ ο Danny Vukovic έκανε πολύ θετικές επεμβάσεις.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος κάποιες φορές ήταν αρκετά δυνατό, υπήρξαν πάμπολλες κόντρες και φάουλ εκατέρωθεν και ο διαιτητής έδειξε αρκετές κίτρινες κάρτες.

Παρά το ότι υπήρξε καθυστέρηση σχεδόν δώδεκα λεπτών το 1-2 διατηρήθηκε έως το σφύριγμα της λήξης, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στη Central Coast Mariners, η οποία με δεδομένο ότι η ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου διεξάγεται στην έδρα της θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στον τελικό