Η Melbourne City έκανε την Παρασκευή το βράδυ στο AAMI Park της Μελβούρνης αυτό που καμία ομάδα του πρωταθλήματος Isuzu UTE A-League δεν έχει καταφέρει στην ιστορία της διοργάνωσης: εξασφάλισε μία θέση στον τελικό για τέταρτη συνεχόμενη φορά, η πρώτη ομάδα στην ιστορία του πρωταθλήματος που καταφέρνει κάτι τέτοιο. Μένει να δούμε σε δύο εβδομάδες αν θα καταφέρει να κατακτήσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Πέρυσι δεν το κατάφερε αυτό μιας και έχασε το τρόπαιο από την Western United, η οποία φέτος -αν και το πάλεψε, έχοντας όμως και αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της- δεν κατάφερε να πλασσαρισθεί στην εξάδα και να συμμετάσχει στα play off.

Έτσι, λοιπόν, η Melbourne City βρίσκεται πλέον ένα βήμα πιο κοντά στην εξασφάλιση του δεύτερου πρωταθλήματος Isuzu UTE A-League στην ιστορία της, αφού επικράτησε την Παρασκευή το βράδυ με 4-0 της Sydney FC – η οποία έπαιξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με δέκα παίκτες.

Μετά την ισοπαλία με 1-1 που η ομάδα της Μελβούρνης είχε αποσπάσει την προηγούμενη εβδομάδα στο Σίδνεϊ, και οι δύο ομάδες περπατούσαν σε ένα λεπτό σκοινί ενόψει του δεύτερου ημιτελικού στο AAMI Park.

Στον αγώνα αυτόν λοιπόν η City μπήκε από την αρχή στο γήπεδο με έναν στόχο: να “καθαρίσει” πάση θυσία την αντίπαλό της.

Στο 20′ και ενώ η υπεροχή των “πολιτών” ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, ήρθε η αποβολή του Max Burgess των “ουρανί” για ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα σε βάρος του Marco Tilio. Αρχικά, ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Sydney FC, αλλά κατόπιν υπόδειξης του VAR, τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα. Αυτό αποτέλεσε πλήγμα για την ομάδα του Steve Corica, μιας και από εκεί και πέρα η επικράτηση της μελβουρνιώτικης ομάδας ήταν σχεδόν πλήρης.

Στο 37′ ο αμυντικός Curtis Good, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Andrew Nabbout, σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους Μελβουρνιώτες να σφυροκοπούν την εστία του Redmayne και οι Σιδνεώτες να αμύνονται όπως-όπως.

Στο 59′ ο Jack Rodwell σημείωσε αυτογκόλ κάνοντας το σκορ 2-0 για την City, ένα γκολ στο οποίο έβαλε το… πόδι του και ο Jamie Maclaren μετά από σέντρα-φωτιά του Nabbout ακριβώς στο κέντρο της εστίας του Redmayne.

Στο 67′, αφού οι παίκτες της City “άδειασαν” στην κυριολεξία την άμυνα της Sydney FC, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Marco Tilio, ο οποίος με ένα αριστοτεχνικό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, εν μέσω των έξαλλων πανηγυρισμών μιας και η πρόκριση στον τελικό είχε πλέον επιτευχθεί.

Ωστόσο, η ομάδα του Rado Vidosic, ήθελε και άλλα γκολ και έτσι στο 82′, ο Richard Van Der Venne, με πολύ ωραίο αριστερό σουτ και μετά από πάσα του Jamie Maclaren, έκανε το 4-0 και 5-1 το συνολικό σκορ στα δύο παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων.

Να πάμε στον αγώνα του Σαββάτου στο Gosford της Νέας Νότιας Ουαλίας, όπου σε ένα κατάμεστο Industree Stadium η Central Coast Mariners καλείτο να υπερασπιστεί την εκτός έδρας σημαντικότατη νίκη της με 1-2 σε βάρος της Adelaide United, που της έδινε από τον πρώτο αγώνα το προβάδισμα και τη σιγουριά να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στον τελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν σημειώθηκαν γκολ, παρά το ότι η ομάδα της Νέας Νότιας Ουαλίας ήταν αυτή που είχε βασικά το… πάνω χέρι, με περισσότερες επελάσεις στην αντίπαλη εστία, περισσότερα σουτ στο στόχο, περισσότερα κόρνερ και γενικά κυριαρχία στο χώρο του κέντρου αλλά και στην επίθεση.

Ωστόσο και η Adelaide United ήταν κατά διαστήματα κινητική στο πρώτο μέρος, αλλά δεν μπορούμε ότι έχασε κάποια κλασική ευκαιρία να σημειώσει γκολ.

Η Central Coast Mariners ήταν αυτή που επέδειξε αξιοθαύμαστη αντοχή και συνοχή στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και εάν ο Βραζιλιάνος της ομάδας Marco Tulio στεκόταν πιο τυχερός ίσως η ομάδα του Nick Montogomery θα μπορούσε να πανηγυρίσει ένα γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η ομάδα του Montogomery άρχισε πολύ επιθετικά, με αποτέλεσμα να έχουμε το πρώτο γκολ στο 48′ με τον δαιμόνιο (από την αρχή του αγώνα) Samuel Silvera μετά από θαυμάσιο σπριντ και πάσα του Jason Cummings.

Μέσα στον γενικό ενθουσιασμό, τέσσερα λεπτά αργότερα στο 52′ ο Marco Tulio διπλασίασε τα τέρματα των Mariners.

Από εκεί και πέρα, η Adelaide United αντεπιτέθηκε, έβαλε την μπάλα κάτω, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε και δοκάρι με τον Nestory Irankunda, αλλά τόσο η εμπειρία των αμυντικών της Mariners όσο και οι επεμβάσεις του Danny Vukovic δεν επέτρεψαν στους “κόκκινους” του Carl Veart να πανηγυρίσουν ένα γκολ.

Έτσι η ομάδα του Gosford κατάφερε πανηγυρικά και με συνολικό σκορ 4-1 να πάει στον τελικό όπου θα συναντήσει την Melbourne City.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Melbourne City – Sydney FC 4-0 (37′ Curtis Good, 59′ Jack Rodwell -αυτογκόλ-, 67′ Marco Tilio, 82′ Richard Van Der Venne)

Α’ αγώνας 1-1. Προκρίθηκε στον τελικό η Melbourne City με συνολικό σκορ 5-1.

Central Coast Mariners – Adelaide United 2-0 (48′ Samuel Silvera, 52′ Marco Tulio)

Α’ αγώνας 1-2. Προκρίθηκε στον τελικό η Central Coast Mariners με συνολικό σκορ 4-1.

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ

Σάββατο, 3 Ιουνίου 2023, 7.45μμ., CommBank Stadium, Σίδνεϊ

Central Coast Mariners – Melbourne City

Οι παίκτες της Central Coast Mariners μετά τη νίκη τους επί της Adelaide United. Διακρίνονται οι Ελληνοαυστραλοί της ομάδας της Ν.Ν. Ουαλίας, Νεκτάριος Τριάντης και Κρίστιαν Θεοχάρους. Φώτο: AAP/Jeremy Ng