Ένα όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα μας προσέφεραν μερικοί από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές που συμμετείχαν στα πρωταθλήματα του NPL την σεζόν του 2023.

Το σπίτι των Matildas στο Bundoora άνοιξε τις πόρτες του προκειμένου να φιλοξενήσει την μάχη των Πολιτειών.

Από την μία πλευρά του αγωνιστικού χώρου η Μικτή Βικτώριας και από την άλλη η Μικτή Κουίνσλαντ.

Ποδοσφαιριστές γεμάτοι ταλέντο, αποφορτισμένοι πλέον από την πίεση της ανάγκης για αποτέλεσμα, παρατάχθηκαν στο χορτάρι προκειμένου να προσφέρουν στο ποδοσφαιρόφιλο κοινό μια βραδιά γεμάτη θέαμα.

Φίλαθλοι όλων των ηλικιών έτρεξαν να γεμίσουν τις κερκίδες δίνοντας ένα πολύ έντονο τόνο στην βραδιά.

Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα του Κουίνσλαντ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Κύριοι εκφραστές της επιθετικότητας της ήταν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι Kye Bolton, Tyson Martin και Andy Pengelly.

Ο πρώτος ήταν και αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα όταν απέτυχε να βρει δίχτια από μακρινή απόσταση στο 15ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Το κοινό πάγωσε στο 24ο λεπτό όταν είδε έναν από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές της Λίγκας να σφαδάζει από τους πόνους.

O παίκτης της πρωταθλήτριας Avondale, Zender Guy, αναγκάστηκε να βγει από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού στο γόνατο.

Τη θέση του πήρε ο ταλαντούχος Yusuf Ahmed, ο οποίος με την παρουσία του πρόσθεσε ταχύτητα και σπιρτάδα στο παιχνίδι της Μικτής Βικτώριας.

Ο 26χρονος επιθετικός της Avondale ήταν αυτός που πέτυχε και το πρώτο γκολ του αγώνα.

O Yusuf Ahmed έκλεψε την παράσταση με τα κατορθώματά του

Ο πρωταθλητής με την “ιταλική” ομάδα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των τυπικά φιλοξενούμενων και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κατάφερε να κάνει το 1–0 με σουτ από μακρινή απόσταση.

Ο φαντεζί επιθετικός λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν στο 55ο λεπτό είδε το πολύ καλό του σουτ να τραντάζει το δοκάρι της εστίας της ομάδας του Κουίνσλαντ.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε η ισοφάριση για την Μικτή Κουίνσλαντ.

Πρωταγωνιστής της φάσης και σκόρερ ο σπουδαίος Andy Pengelly της Lions FC.

Με το σκορ στο 1–1 οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν προκειμένου να βρουν το γκολ που θα τους χάριζε την νίκη.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τέλειωσε με τις δύο ομάδες «δεμένες» στην ισοπαλία.

Τα έξτρα 30 λεπτά δεν φάνηκαν αρκετά για τις δύο ομάδες και έτσι πολύ φυσικά οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Με τελικό σκορ 5–4 η ομάδα της Βικτώριας κατάφερε να χριστεί νικήτρια της μάχης των Πολιτειών.

Ήταν μια άκρως επιτυχημένη προσπάθεια της Ομοσπονδίας που υπενθύμισε σε όλους τη μεγάλη δύναμη που έχει ο βασιλιάς των σπορ.

Απόδειξη οι χιλιάδες φίλοι του αθλήματος που έτρεξαν να κατακλύσουν το σπίτι των Matildas.

Στόχος των ανθρώπων που τρέχουν το σπορ στην Αυστραλία είναι να καθιερώσουν το συγκεκριμένο αγώνα, αλλά και να εμπλουτίσουν την όλη εμπειρία δημιουργώντας μια ετήσια συνάντηση που θα μαγνητίζει τους απανταχού φίλους του ποδοσφαίρου.

Είναι σίγουρα ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.

Ας ελπίζουμε να δούμε σύντομα ακόμα περισσότερες κινήσεις της πολιτείας που θα έχουν ως σκοπό την γιγάντωση του ντόπιου ποδοσφαίρου.