Το πρώτο της γκολ μετά από 400 αγωνιστικά λεπτά αλλά και την πρώτη της νίκη στο νέο πρωτάθλημα πέτυχε επιτέλους η Sydney η οποία πέρασε με εμφαντικό τρόπο μέσα από το σπίτι της Adelaide United.

Οι «Γαλάζιοι» οι οποίοι άλλαξαν προπονητή μόλις την προηγούμενη εβδομάδα είχαν σε καταπληκτική μέρα τον Joe Lolley. Ο τεχνίτης μεσοεπιθετικός μοίρασε δύο ασίστ και πέτυχε δύο γκολ σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του.

Ο Lolley ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για την μεγάλη νίκη της ομάδα του αφού ξεκίνησε τον χορό των γκολ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης όταν και αφού ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο δεξί γάμα της εστίας των γηπεδούχων.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε και το 2 – 0 στο 13ο λεπτό με σουτ από κοντινή απόσταση.

Στο 31ο λεπτό ήρθε η σειρά του πιτσιρικά, Kucharski να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της Sydney. Ο Gomez του πέρασε καταπληκτική κάθετη μπαλιά και ο ξανθομάλλης επιθετικός δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα τον κίπερ της United.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε και το 4 – 0 στο 44ο λεπτό όταν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Lolley και με όμορφο σκαφτό πλασεδάκι νίκησε τον έμπειρο τερματοφύλακα της Adelaide, Joe Gauci.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που τελείωσε το πρώτο ημίχρονο.

Με γκολ!

Αυτή την φορά ήταν η σειρά του Fabio Gomez να προσθέσει το όνομα του στην λίστα των σκόρερ.

Ο Lolley του έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στο 46ο λεπτό και ο επιθετικός των γηπεδούχων με όμορφη κεφαλιά πενταπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 67ο λεπτό μετά από επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι του Zach Clough.

Να σκοτώσει τον ενθουσιασμό που έχουν επιδείξει στις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος οι φίλαθλοι τους φαίνεται πως επιχειρεί η Victory, η οποία απέτυχε για δεύτερη αγωνιστική στην σειρά να φύγει από το γήπεδο της με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αυτή την φορά ήταν η σειρά της Wellington Phoenix να βάλει φρένο στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών των Tony Popovic.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καταπληκτικά το ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14ο λεπτό με τον νεοαποκτηθέντα Ryan Teague. Ο μέσος της Victory εκμεταλλεύτηκε όμορφη πάσα του Geria και με μονοκόμματο πλασέ από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Η Victory δεν κατέβασε ταχύτητα από εκεί και πέρα και μάλιστα έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της.

Το δεύτερο γκολ της αναμέτρησης ήρθε από την άλλη πλευρά όμως.

Ο Κώστας Μπαρμπαρούσης έκανε κούρσα από δεξιά, προσπάθησε να βγάλει κοφτή μπαλιά στην καρδιά της μικρής περιοχής με αποτέλεσμα να αναγκάσει τον Damien Da Silva σε αυτογκόλ στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ταχύτητα και ο ενθουσιασμός μειώθηκαν στο δεύτερο μισό που βρήκε τους δύο αντιπάλους να φοβούνται να ρισκάρουν.

Οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν μετρημένες με το τελικό 1 – 1 να μοιάζει ως απόλυτα λογικό αλλά και δίκαιο.

Η Victory θα πρέπει να επιστρέψει γρήγορα στις νίκες αν θέλει να κρατήσει το ενδιαφέρον των φιλάθλων της στα υψηλά επίπεδα που βρίσκεται από το ξεκίνημα της σεζόν.

Στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ βρίσκεται πλέον ο Απόστολος Σταματελόπουλος της Newcastle Jets. Ο Ελληνικής καταγωγής επιθετικός της ομάδας από την Νέα Νότια Ουαλία ήταν ο μοναδικός σκόρερ στην μεγάλη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του κόντρα στην Western United με 0 – 1.

Το ρολόι έδειχνε το 44ο λεπτό όταν ο Λουκάς Μαυραγής έβγαλε μπαλιά από αριστερά, ο Buhagiar έπιασε κεφαλιά που έστειλε την μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι, ο Σταματελόπουλος πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ πέτυχε το νικηφόρο τέρμα για την φιλοξενούμενη ομάδα.

Μια εξαιρετικά σημαντική νίκη για την Jets που γέμισε με αισιοδοξία τους χιλιάδες φίλους του συλλόγου.

Επέστρεψε στις νίκες η Western Sydney Wanderers στο ματς εναντίον της Perth Glory.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να νικήσουν με 2 – 0 την σκληροτράχηλη Glory και να πατήσουν έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Wanderers ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 50ο λεπτό με τον Clisby ενώ μόλις επτά λεπτά αργότερα είδαμε τον Russel να επιστρέφει στα γκολ μετά από την εφιαλτική περσινή σεζόν που τον βρήκε να περνάει τον περισσότερο του χρόνο στο ιατρείο του συλλόγου.

Να σημειώσουμε ότι εκτός αποστολής βρέθηκε ο Αντώνης Πανταζόπουλος που φαίνεται να πληρώνει την κακή αμυντική εμφάνιση της ομάδας του την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Newcastle Jets.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Melbourne Victory – Wellington Phoenix 1 – 1 (14′ R. Teague – 41′ D. Da Silva [A])

Western United – Newcastle Jets 0 – 1 (44′ Α. Σταματελόπουλος)

Western Sydney Wanderers – Perth Glory 2 – 0 (50′ J. Clisby, 57′ T. Russell)

Adelaide United – Sydney FC 1 – 5 (67′ Z. Clough [Π] – 4′ J. Lolley, 13′ J. Lolley, 31′ J. Kucharski, 44′ J. Kucharski, 46′ F. Gomes)