Θα μπορέσει άραγε κανείς να βάλει φρένο φέτος στην απίθανη Perth Glory;

Η Glory ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς κόντρα στην Adelaide United, ασκώντας τρομερή πίεση στην αμυντική γραμμή της φιλοξενούμενης ομάδας που όμως φάνηκε να αντιδράει σχετικά καλά στο επιθετικό…τσουνάμι της γηπεδούχου ομάδας.

Η United όχι μόνο κράτησε το μηδέν στο πρώτο μισό αλλά κατάφερε και να προηγηθεί πηγαίνοντας τελείως κόντρα στην μέχρι τότε ροή του ματς.

Η Jancevski εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά στο 46ο λεπτό, η Tonkin πήρε την πρώτη μπάλα και η Holmes από κοντινή απόσταση άνοιξε το σκορ για τις φιλοξενούμενες.

Αυτό ήταν και αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο αντίπαλες ομάδες.

Το δεύτερο μισό βρήκε τις ποδοσφαιρίστριες της γηπεδούχου ομάδας να βγαίνουν στο χορτάρι με μοναδικό σκοπό την ανατροπή του ματς. Μια ανατροπή που τελικά πέτυχαν χάρη και στην αστάθεια που επέδειξε η κίπερ της Adelaide United, Morgan Arguino.

Το 1 – 1 ήρθε στο 50ο λεπτό μετά από πλασέ της Jale που έστειλε την μπάλα πρώτα να περάσει ανάμεσα από τα πόδια της Arguino και μετά στο βάθος της εστίας της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε μετά από καταπληκτική ατομική ενέργεια η φαντεζί Susan Phonsongkham στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ταλαντούχα ποδοσφαιρίστρια με καταγωγή από την πανέμορφη Ταϊλάνδη, πέρασε όποια βρήκε μπροστά της και με δυνατό πλασέ έφερε τούμπα το ματς λίγα λεπτά πριν την λήξη αυτού του εξαιρετικά ενδιαφέροντος παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη της Perth Glory που φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Perth Glory – Adelaide United 2 – 1 (50′ G. Jale, 86′ S. Phonsongkham – 43′ D. Holmes)