Heidelberg United – Oakleigh Cannons

Στο Χ έκατσε η μπίλια στην «ρουλέτα» του πρώτου ελληνικού ντέρμπι της νέας σεζόν. Οι δυο αντίπαλοι έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο προσφέροντας στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο μια βραδιά γεμάτη ενθουσιασμό και θέαμα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, πέτυχαν πρώτοι γκολ στο 15ο λεπτό με τον Hampson και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να είχαν “καθαρίσει” το ματς από το πρώτο μέρος.

Ο Αλέξανδρος άρχισε να ανεβαίνει όσο περνούσε η ώρα και, τελικά, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Σκόρερ ήταν ο Joshua Pin, ο οποίος αφού δέχτηκε την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έπιασε συρτό σουτ που νίκησε τον κιπερ των φιλοξενούμενων και έφερε στο πόδι τις κιτρινόμαυρες εξέδρες του γηπέδου.

Ήταν ένα πολύ όμορφο ματς, σίγουρα αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων.

Moreland City – South Melbourne

Ματς για πάρα πολύ δυνατά νεύρα είχαμε μεταξύ της Moreland και της Ελλάς.

Η γηπεδούχος αρκέστηκε σε ρόλο κομπάρσου για σχεδόν όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αφού η ελληνική ομάδα πίεζε για γκολ από το πρώτο μέχρι κυριολεκτικά το τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με κάθε τρόπο να βάλουν την μπάλα στο πλεχτό, αλλά τελικά κατάφεραν να πετύχουν το χρυσό γκολ της νίκης στο 94ο λεπτό, μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Harrison Sawyer, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Ο υψηλόσωμος επιθετικός ήταν η αιχμή του δόρατος για την South Melbourne και αν ήταν λίγο πιο εύστοχος θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς για την ομάδα του από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Όπως και να έχει, η Ελλάς πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της, γεγονός που την εγκαθιστά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Melbourne Knights – Port Melbourne Sharks

Τεράστια εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Νέα Ελλάς μέσα στο σπίτι της Melbourne Knights.

Η ομάδα του κόουτς Μαρίνου έκανε επίδειξη δύναμης αφού κατάφερε να φύγει νικήτρια από μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος με σκορ 3–1.

Το ματς ήταν ένας ποδοσφαιρικός μονόλογος της ελληνικής ομάδας που άφησε πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια της σεζόν και έδειξε πως κάτι σωστό χτίζεται στο λιμάνι.

Το σκορ άνοιξε με το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της Sharks, ο Amanhomm Khamis στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Maker Maker πέτυχε το 2–0 με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής στο 60ό λεπτό ενώ ο Lucas Byrns τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 71ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ σε 3–1 με τον Mitchel Hore.

ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΕ ΕΣΥ ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ

Από τα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής ξεχωρίσαμε την νίκη της Manningham United επί της Dandenong Thunder με σκορ 2–1.

Πρωταγωνιστής και σκόρερ των δυο τερμάτων της γηπεδούχου ήταν ο Χρήστος Θεοδωρακόπουλος, ο οποίος έχει ξεκινήσει καταπληκτικά την νέα σεζόν αγωνιζόμενος πλέον με τα μπλε της Manningham.