Συνέχισαν τη θετική τους πορεία οι «καρχαρίες» από το λιμάνι της Μελβούρνης και ο ιστορικός Αλέξανδρος από τα βόρεια της πόλης.

Οι δύο Ελληνικές ομάδες με τους νέους τους προπονητές στην άκρη του πάγκου και τα ανανεωμένα ρόστερ, δείχνουν πως έχουν αυτό που χρειάζεται προκειμένου να πρωταγωνιστήσουν.

Port Melbourne – Moreland City

Η ομάδα του Νίκου Μαρίνου τα είχε όλα το απόγευμα του Σαββάτου κόντρα στην Moreland. Έπαιξε θαυμάσιο ποδόσφαιρο, ήταν αποτελεσματική και δεν άφησε λεπτό την αντίπαλό της να θεωρήσει πιθανό το σενάριο να φύγει από το Port Melbourne με κάτι καλύτερο από την ήττα.

Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με όμορφο πλασέ στην κίνηση του Courtney–Perkins, ο οποίος μοιάζει να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε την περσινή, πολύ θετική για εκείνον, σεζόν.

Η Moreland βρήκε απάντηση πολύ γρήγορα αφού κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια στο 15ο λεπτό με τον Fletcher Fulton.

Το γκολ των φιλοξενούμενων δεν φάνηκε να πτοεί του φίλους των Καρχαριών που έσπευσαν να σταθούν δίπλα στην αγαπημένη τους ομάδα. Η θετική αύρα της εξέδρας μεταφέρθηκε και στον αγωνιστικό χώρο λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Η χρυσή αλλαγή του κόουτς Μαρίνου, Ethan Brooks, πάτησε χορτάρι στο 51ο λεπτό και μόλις δύο λεπτά αργότερα πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ που θα θυμάται για πολύ καιρό.

Ο επιθετικός της Port Melbourne πήρε την μπάλα στα αριστερά της μεγάλης περιοχής και με ένα αριστουργηματικό σουτ έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στα δίχτυα του γκολκίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Jesse Barber στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν μια υπέροχη βραδιά για την Νέα Ελλάς και τους φίλους της. Μια βραδιά που άφησε όμορφες υποσχέσεις για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Dandenong Thunder – Heidelberg United

Εμφάνιση πραγματικά μεγάλης ομάδας έκανε το βράδυ του Σαββάτου ο Αλέξανδρος κόντρα στην Thunder.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασιάδη επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιγνιδιού και απέδειξε για τρίτο συνεχόμενο ματς φέτος πως κάτι πολύ καλό χτίζεται στο Heidelberg West.

Το σκορ άνοιξε για την φιλοξενούμενη ομάδα ο Jamal Ali στο 30ό λεπτό.

Από εκεί και πέρα η United προσπάθησε να συσπειρώσει τις γραμμές της και χάρη στις σχεδόν τέλειες αμυντικές της επιστροφές, κατάφερε να κρατήσει τους «Αλβανούς» μακριά από την εστία της.

Μπορεί το σκορ να ήταν εύθραυστο για την περισσότερη διάρκεια του ματς, αφού το 0–2 ήρθε στο 91ο λεπτό με τον Eoin Ashton, αλλά κανείς στο γήπεδο δεν φάνηκε να πιστεύει πως η φιλοξενουμένη ομάδα δεν θα έφευγε από το Dandenong με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο τρόπος που κυκλοφορούσε την μπάλα, η σιγουριά στις κινήσεις των ποδοσφαιριστών της αλλά και η ηρεμία που μετέδιδε το προπονητικό τιμ από το πάγκο της ομάδας, ήταν αρκετά να γεμίσουν περηφάνια και χαρά τους φίλος της ομάδας που έσπευσαν να υποστηρίξουν τον Αλέξανδρο σε αυτή την επικίνδυνη εκτός έδρας αποστολή.

Η Heidelberg United είναι σε πολύ καλό δρόμο και κάθε μέρα που περνάει θα κάνει το γκρουπ όλο και πιο δυνατό. Μοιάζει να έχει όλα τα κατάλληλα συστατικά για μια θετική πορεία στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τα υπόλοιπα ματς που παίχτηκαν την Παρασκευή και το Σάββατο, ξεχωρίσαμε την δραματική μάχη μεταξύ Avondale και Melbourne Knights.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους δύο αντίπαλους ισόπαλους με σκορ 3–3, μετά από ένα ενενηντάλεπτο γεμάτο μονομαχίες, ατελείωτα τρεξίματα και όμορφα γκολ.

Ήταν ένα ματς–γιορτή του ποδοσφαίρου.

ΤΟ NPL1

Μεγάλη νικήτρια του Ελληνικού ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του NPL1 ήταν η Kingston City η οποία πέρασε σαν σίφουνας μέσα από το σπίτι της Northcote City με σκορ 1–4.

Η ιστορική Κλαρίντα ήταν αριστουργηματικά στημένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξε κατά διαστήματα… εξωγήινο ποδόσφαιρο και βροντοφώναξε ξανά με την επίδοσή της πως φέτος η ομάδα είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Λιγότερο εντυπωσιακή, αλλά σίγουρα θετική ήταν η εμφάνιση της Brunswick City μέσα στην έδρα της Caroline Springs. Η Ελληνική ομάδα πάλεψε το ματς και τελικά έφυγε από το γήπεδο με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας αφού το σκορ έμεινε στο 1 – 1.

Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα που κρίθηκε στην\ δύναμη και στα ατελείωτα τρεξίματα των ποδοσφαιριστών.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ NPL

Melbourne Knights – Avondale 3–3 (59′ S. Sakhi, 80′ G. Albano [Π], 90+3′ C. Bramwell – 19′ K. Kur, 26′ B. Carpenter, 51′ A. Brice)

Green Gully – Manningham United Blues 4-1 (25′ T. Schrijvers, 54′ L. Derrick, 78′ J. Hope, 82′ L. Tavere – 80′ Χ. Θεοδωρακόπουλος)

Port Melbourne Sharks – Moreland City 3–1 (3′ J. Courtney – Perkins, 53′ E. Brooks, 84′ J. Barber – 15′ F. Fulton)

Dandenong Thunder – Heidelberg United 0–2 (30′ J. Ali, 90+1′ E. Ashton)