Ένα ακόμα Σαββατοκύριακο γεμάτο δράση, θέαμα και αγωνία είχαν την ευκαιρία να ευχαριστηθούν οι φίλοι του ποδοσφαίρου της Βικτώριας.

Τα πολλά γκολ και οι αμέτρητες μονομαχίες σώμα με σώμα ήταν τα κύρια στοιχεία που συνέθεσαν την εικόνα της 4ης αγωνιστικής.

Manningham United – South Melbourne

Σαν τροπική καταιγίδα πέρασε μέσα από το σπίτι της Manningham United η South Melbourne.

Η ομάδα του Esteban Quintas, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2–0 από πολύ νωρίς, κατάφερε να γυρίσει το ματς τούμπα και τελικά να φύγει από το Templestowe με την νίκη.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την ελληνική ομάδα με δύο όμορφα γκολ του Everson στο 7ο και 23ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, διατήρησαν την ψυχραιμία τους, προσπάθησαν και κατάφεραν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και όχι μόνο άλλαξαν την εικόνα του ματς, αλλά κατάφεραν να φέρουν τούμπα το σκορ με δύο γκολ του Sawyer και ένα του Bonada πριν καν λήξει το ημίχρονο.

Μια απίθανη επίδοση!

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Με γκολ του τρομερού Harrison Sawyer στο 49ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Jordan Lampard έβαλε το κερασάκι στην τούρτα όταν και σκόραρε για το τελικό 2–5.

Αυτή ήταν μια πανέμορφη ποδοσφαιρική παράσταση από την ιστορική South Melbourne, η οποία δείχνει να έχει αυτό που χρειάζεται προκειμένου να είναι και πάλι ανάμεσα στις πρωταγωνίστριες ομάδες της σεζόν.

Heidelberg United – Green Gully

Στον δρόμο των επιτυχιών φαίνεται ότι βαδίζει και ο μεγάλος Αλέξανδρος.

Η United εκπέμπει υγεία εφέτος, παίζει καλό ποδόσφαιρο, πατάει γερά μέσα στο γήπεδο, ξέρει τι ζητάει και μοιάζει να ξέρει και πώς να το αποκτά.

Ο κόουτς Αναστασιάδης έχει καταφέρει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να μεταφέρει στους ποδοσφαιριστές του τον τρόπο που αυτός θέλει να αγωνίζονται και αυτοί, από την πλευρά τους, απολαμβάνουν το νέο τρόπο παιχνιδιού της ομάδας και κάνουν ό,τι περνάει από τα.. πόδια τους προκειμένου να κάνουν πράξη πάνω στο χορτάρι όλα τα συστήματα και τις τακτικές που δοκιμάζουν στις προπονήσεις.

Την Παρασκευή κόντρα στην Green Gully ήταν καταιγιστικοί.

Ο Joshua Pin άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, ενώ ο Benjamin Collins διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους στο 39ο λεπτό.

Στο δεύτερο μισό η United έκανε τρία τα τέρματά της και πάλι με τον Pin στο 69ο λεπτό.

Κάπου εκεί η ομάδα έβαλε φρένο. Χαλάρωσε, έπαιξε με τον χρόνο και κράτησε δυνάμεις για την δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Έκδηλη ήταν η ικανοποίηση στο πρόσωπο των φίλων του Συλλόγου που παρακολούθησαν το ματς. Αναγνωρίζουν την δουλειά που γίνεται στην ομάδα και είναι εκεί, παρόντες, προκειμένου να προσφέρουν απλόχερα την αγάπη και την στήριξή τους στους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο.

Dandenong City – Oakleigh Cannons

Δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη μέσα από το Dandenong η Oakleigh Cannons.

Η ομάδα του κόουτς Chris Taylor βρέθηκε μπροστά σε έκπληξη όταν μόλις στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με ένα όμορφο γκολ του Bower.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση αλλά έμοιαζαν να χάνουν την αυτοσυγκέντρωσή τους όταν έφταναν στο τελευταίο τρίτο του αγωνιστικού χώρου.

Ο μαέστρος Guest φαινόταν να αδυνατεί να περάσει αξιόλογες κάθετες μπαλιές, το βέλος Valentini δεν έβρισκε χώρους να τρέξει την μπάλα και ο εκτελεστής Salmon, αν και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21ο λεπτό, έμοιαζε αρκετά μόνος στην επιθετική γραμμή της ομάδας του, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει σοβαρούς κινδύνους για την γηπεδούχο City.

Η ελληνική ομάδα πάλεψε μέχρι τέλους, δείχνοντας τρομερή αυτοσυγκέντρωση και πάθος για την νίκη, αλλά τελικά έφυγε από το αφιλόξενο Dandenong με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας και μια άσχημη γεύση στο στόμα.

Hume City – Port Melbourne

Άσχημη βραδιά πέρασε στα βορειοδυτικά της πόλης η Port Melbourne.

Οι “καρχαρίες” ταξίδεψαν στο Westmeadows με την αισιοδοξία ότι θα μπορέσουν να συνεχίσουν τη θετικότατη πορεία που έχουν χαράξει από το ξεκίνημα της νέας σεζόν.

Δεν τα κατάφεραν όμως.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί.

Άνοιξαν το σκορ με απίθανο γκολ του φαντεζί Abdallah, μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης και έδειξαν με το καλημέρα ότι θα έκαναν τα πάντα προκειμένου να προσφέρουν χαρά στους φίλους της τουρκικής ομάδας που έτρεξαν να ευχαριστηθούν ποδόσφαιρο, αλλά και την ιδιαίτερα απολαυστική καντίνα του γηπέδου της Hume.

Η Νέα Ελλάς προσπάθησε να αντιδράσει, μα δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Isgrove στο 46ο λεπτό ανέβασαν ακόμα υψηλότερα τον πήχη δυσκολίας για την Port Melbourne. Αυτό ήταν ένα γκολ–εξιλέωση για τον Isgrove, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο απέτυχε να κάνει το 2–0 από το σημείο του πέναλτι, αφού η εκτέλεσή του έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια της ελληνικής ομάδας.

Στο 61ο λεπτό ο Harry Ascroft έκανε το 3–0 ενώ το τελικό σκορ έγραψε στο 85ο λεπτό ο Mickel Plat.

Ο τεχνικός της Νέας Ελλάς φάνηκε ιδιαίτερα πειραγμένος από την βαριά ήττα της ομάδας του, δείγμα της μεγάλης πίστης που έχει στο ρόστερ. Πιστεύει ότι οι παίκτες του έχουν τη δυνατότητα να πρωταγωνιστήσουν, αρκεί να μπορέσουν να ξεδιπλώσουν στον αγωνιστικό χώρο όλα αυτά που δουλεύουν μεσοβδόμαδα στις προπονήσεις.

ΤΟ NPL1

Ισόπαλο 1–1 έληξε το μεγάλο ματς της αγωνιστικής μεταξύ της Preston Lions και της Northcote City.

Οι δύο αντίπαλοι τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πάλεψαν για την νίκη, αλλλα τελικά έφυγαν από το Preston μοιραζόμενοι τους βαθμούς αλλά και τις εντυπώσεις.

Ήταν ένα όμορφο ματς, αντάξιο της φήμης που έχουν τα παιχνίδια μεταξύ της Lions και οποιαδήποτε ελληνικής ομάδας.

Εντός έδρας ήττα γνώρισε η Brunswick City από την ομάδα Νέων της Melbourne City. Η γηπεδούχος, αν και προηγήθηκε στο 40ο λεπτό, δεν είχε αυτό που χρειαζόταν προκειμένου να αντισταθεί στις ορέξεις των “γαλάζιων” και τελικά έφυγε από το γήπεδό της με το τελικό σκορ να γράφει 2–3.

Αγωνιστική–εφιάλτης ήταν αυτή για την Bentleigh Greens. Οι “πράσινοι” υποδέχτηκαν την ομάδα Νέων της Western United σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε… ταινία τρόμου γι’ αυτούς.

Η κυπριακή ομάδα έφυγε από το γήπεδο ηττημένη με σκορ 1–7. Ένα αποτέλεσμα σκληρό, που δύσκολα θα φύγει από το μυαλό των απογοητευμένων φίλων της ομάδας που βρέθηκαν στις κερκίδες του Kingston Heath το βράδυ της Παρασκευής.

Η Bentleigh φαίνεται να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό από εκεί που τον άφησε την περασμένη σεζόν. Μοιάζει ανήμπορη να αντιδράσει στην κατρακύλα στην οποία έχει βρεθεί και θα χρειαστεί κάποιου είδους ηλεκτροσόκ, αν θέλει να δει την χρονιά να εξελίσσεται με θετικό τρόπο γι’ αυτή.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ NPL

Heidelberg United – Green Gully 3–0 (25′ J. Pin, 39′ B. Collins, 69′ S. Ellis)

Dandenong City – Oakleigh Cannons 1–1 (7′ W. Bower – 21′ A. Salmon)

Moreland City – Avondale 0–1 (45+3′ C. Cuba)

Manningham United – South Melbourne 2–5 (7′, 23′ B. Everson – 37′, 43′, 49′ H. Sawyer, 39′ N. Bonada, 52′ J. Lampard)

Altona Magic – Dandenong Thunder 2–3 (2′ B. Juach, 34′ M. El Hawli – 43′ B. Kirdar, 81′ W. Dekker, 90+2′ J. Karantz)

Hume City – Port Melbourne 4–0 (7′ A. Abdallah, 46′ L. Isgrove, 61′ H. Ascroft, 85′ M. Platt)