Επεισοδιακή ήταν η πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος του NPL Βικτώριας.

Τα είδαμε όλα αυτό το Σαββατοκύριακο στα γήπεδα ανά την Πολιτεία.

Όλα τα είχε το μενού. Ντέρμπι, όμορφα γκολ, γεμάτες εξέδρες, υψηλές θερμοκρασίες, τσαμπουκάδες, σφαλιάρες, αλλά και διακοπές αγώνων.

Τι άλλο να ζητήσει κανείς από το φτωχό πλην τίμιο ποδοσφαιρικό πρωτάθλημα της Βικτώριας;

South Melbourne – Heidelberg United

Το ματς της αγωνιστικής πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Παρασκευής στο Lakeside Stadium του South Melbourne.

Η μεγάλη εξέδρα του γηπέδου σχεδόν γέμισε με φίλους και των δύο ομάδων που έτρεξαν να υποστηρίξουν τους αγαπημένους τους ποδοσφαιριστές αλλά και να ευχαριστηθούν μια βραδιά γεμάτη πλούσια ποδοσφαιρική ιστορία.

Το ντέρμπι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την γηπεδούχο ομάδα αφού κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον αρχηγό και αιχμή του δόρατος στην επίθεση, Harrison Sawyer.

Η Ελλάς δεν χαλάρωσε καθόλου, παρά το γρήγορο προβάδισμα που απέκτησε.

Κράτησε την πίεση της ψηλά και για περίπου 15 λεπτά ήταν η μοναδική ομάδα στο χορτάρι, μιας και οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου έμοιαζαν ανήμποροι να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα.

Αφού πέρασε το πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους, κατάφεραν να κρατήσουν λίγο μπάλα και, μάλιστα, έφεραν στο σκορ στα ίσια στο 23ο λεπτό με απίθανο μακρινό σουτ του Joshua Pin.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Αγριεμένοι βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μισό οι 22 ποδοσφαιριστές.

Τα νεύρα έκαναν την εμφάνισή τους στο χορτάρι, αφού δεν ήταν λίγες οι φορές που παίκτες των δύο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια μετά από κάποια μονομαχία.

Το επίπεδο του θεάματος έπεσε και οι μάχες σώμα με σώμα αυξήθηκαν με αποτέλεσμα να δούμε ένα δεύτερο ημίχρονο που περισσότερο έμοιαζε με ελληνορωμαϊκή πάλη παρά με ποδόσφαιρο.

Το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται τους βαθμούς και να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Oakleigh Cannons – Dandenong Thunder

Δεν τελείωσε το ματς μεταξύ της Oakleigh Cannons και της Dandenong Thunder.

Ήταν στο 52ο λεπτό του παιχνιδιού και ενώ το σκορ ήταν στο 2–0 όταν ο διαιτητής αποφάσισε να διακόψει το ματς λόγω επεισοδίων μεταξύ των φιλάθλων των δύο ομάδων.

Αδιευκρίνιστος παραμένει ο λόγος για τον οποίο ξεκίνησαν οι φασαρίες.

Ανακοίνωση εξέδωσε η Football Victoria.

«Η Football Victoria (FV) γνωρίζει για ένα σοβαρό περιστατικό που έλαβε χώρα στον αγώνα του Γύρου 5 μεταξύ των Oakleigh Cannons FC και Dandenong Thunder FC την Παρασκευή, 8 Μαρτίου 2024. Το FV καταδικάζει όλες τις μορφές αντικοινωνικής συμπεριφοράς και βίας, σύμφωνα με τους Κανόνες Ανταγωνισμού και τον Κώδικα Συμπεριφοράς Θεατών του FV. Η FV έχει έρθει σε επαφή και με τους δύο συλλόγους, οι οποίοι συντάσσονται με την FV στην καταδίκη της συμπεριφοράς αυτής και θα συνεργαστούν πλήρως με την έρευνα. Η FV συνεργάζεται με όλους τους σχετικούς ενδιαφερόμενους φορείς για τη συλλογή λεπτομερειών σχετικά με το περιστατικό. Οι συμμετέχοντες που έχουν σχετικό υλικό από τη βραδιά ενθαρρύνονται να το μοιραστούν με discipline@footballvictoria.com.au Η FV θα μοιραστεί περαιτέρω λεπτομέρειες σχετικά με τις κυρώσεις εν ευθέτω χρόνω.»

Εν τω μεταξύ, η Ομοσπονδία μετά από επικοινωνία που είχε με τους διοικούντες της Cannons και της Altona Magic, αποφάσισε ο εξ αναβολής αγώνας των δύο ομάδων που έχει προγραμματιστεί για σήμερα Δευτέρα, 11 Μαρτίου, να πραγματοποιηθεί χωρίς την παρουσία φιλάθλων των δύο ομάδων.

Port Melbourne – Manningham United

Συνεχίζει την ανοδική της πορεία η Νέα Ελλάς. Η ομάδα του λιμανιού της Μελβούρνης δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Manningham και μετά από μια όμορφη ποδοσφαιρική παράσταση έφυγε από το γήπεδο της με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η αρμάδα του Νίκου Μαρίνου έπαιξε όμορφο και στρωτό ποδόσφαιρο για ακόμα ένα ματς.

Κράτησε με ευκολία το μηδέν στην άμυνά της ενώ χάρη στην ευχέρεια που έχουν οι επιθετικοί της, κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ, προσφέροντας μια βραδιά γεμάτη ποδοσφαιρικό θέαμα, στους πιστούς φίλους της ομάδας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 31ο λεπτό με τον ελληνικής καταγωγής Μαρκ Λάτση, ενώ ο Peters ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την ομάδα του με δύο προσωπικά τέρματα στο 60ό και 70ό λεπτό του παιχνιδιού.

Αυτή ήταν ακόμα μία όμορφη ποδοσφαιρική παράσταση από την Νέα Ελλάς η οποία δείχνει πως φέτος είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

ΤΟ VPL1

Δεν κατάφερε να φύγει με το κεφάλι ψηλά από το Preston, η Kingston United.

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν με όλες τους δυνάμεις εναντίον της Lions μα τελικά έφυγαν από τα βόρεια της πόλης ηττημένοι με σκορ 2–1.

Ήταν ένα όμορφο παιχνίδι που κρίθηκε στην δύναμη και τα τρεξίματα των ποδοσφαιριστών, οι οποίοι έδειξαν ανεξάντλητη όρεξη να παίξουν σωστό και στρωτό ποδόσφαιρο, προσφέροντας τελικά μια όμορφη βραδιά στους πολλούς ποδοσφαιρόφιλους που έτρεξαν να γεμίσουν την κεντρική κερκίδα του γηπέδου των “λιονταριών”.

Νικήτρια του Ελληνικού ντέρμπι της κατηγορίας ήταν η Northcote City.

Οι “μπλε” ταξίδεψαν στο Cheltenham προκειμένου να αντιμετωπίσουν τον Παγκύπριο και κατάφεραν να φύγουν νικητές με σκορ 1 – 2.

Σκόρερ για την νικήτρια ομάδα ήταν οι Σκαλέτης και Zac Bates.

Οι γηπεδούχοι είδαν ακόμα ένα ματς να τελειώνει αρνητικά για αυτούς και είναι πλέον βέβαιο πως χρειάζονται ένα ηλεκτροσόκ που θα τους βγάλει από το αγωνιστικό…κώμα στο οποίο έχουν βρεθεί τις δύο τελευταίες σεζόν.

Καταιγιστική ήταν Brunswick City αφού διέλυσε την Werribee με σκορ 5–0.

Πρωταγωνιστής για την γηπεδούχο ομάδα ήταν ο Dylan Allshorn, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και έδειξε γιατί θεωρείται ένας από τους ποιοτικότερους ποδοσφαιριστές της Κατηγορίας.

TO VPL2

Με το αριστερό ξεκίνησε το ταξίδι του στο πρωτάθλημα της VPL2 ο Πυθαγόρας.

Η ομάδα του Box Hill υποδέχτηκε την Pascoe Vale για την πρώτη αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος και, δυστυχώς, δεν κατάφερε να αντισταθεί στις ορέξεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι έφυγαν νικητές από το γήπεδο της ελληνικής ομάδας με σκορ 0–3.

Αξίζει να σημειώσουμε πως το πρώτο γκολ για την Pascoe Vale πέτυχε ο ελληνικής καταγωγής, Νίκος Χατζηγεωργίου.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ NPL

South Melbourne – Heidelberg United 1–1 (2′ H. Sawyer – 23′ J. Pin)

Oakleigh Cannons – Dandenong Thunder 2–0 (Διεκόπη)

Green Gully – Altona Magic 2–4 (45+3′ A. Koudakpo, 52′ L. Tevere – 14′ J. Rezai, 56′ J. Rezai, 67′ B. Juach, 90+1′ S. Moukachar)

Hume City – Avondale 1–2 (78′ A. Abdallah – 45+4′ K. Kur, 87′ Y. Ahmed)

Port Melbourne Sharks – Manningham United Blues 3–0 ( 31′ M. Λάτσης, 60′ E. Peters, 70′ E. Peters)