Τι Σαββατοκύριακο ήταν πάλι αυτό; Μια αγωνιστική που τα είχε όλα. Ντέρμπι, πολλά και όμορφα γκολ, κόσμο στις εξέδρες και απροσδόκητα αποτελέσματα.

Οι ομάδες της ελληνικής παροικίας συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους οι οποίες τις έχουν οδηγήσει στις κορυφαίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Port Melbourne – Heidelberg United

Ντέρμπι με τα όλα του είχαμε το Σάββατο το απόγευμα στο λιμάνι της Μελβούρνης. Η γηπεδούχος Sharks και ο φιλοξενούμενος Αλέξανδρος μας προσέφεραν ένα δίωρο γεμάτο θέαμα, ένταση και πάθος.

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους.

Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Γιαπωνέζο Yokokawa, και από εκεί και πέρα προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς, κάτι το οποίο κατάφεραν για σχεδόν όλο το ημίχρονο. Δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου μέρος, όμως, η γηπεδούχος κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Peters, δίνοντας μια άγρια ομορφιά στο δεύτερο μισό.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να φύγουν νικήτριες. Η Heidelberg ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ στο 54ο λεπτό με το… βαρύ πυροβολικό της, τον Kaine Sheppard.

Στο 61ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Γεγονός που έδωσε ώθηση στους ποδοσφαιριστές της Port Melbourne να ψάξουν με μεγαλύτερη λύσσα το γκολ της ισοφάρισης.

Ένα γκολ που τελικά ήρθε από τον Αντρίκο Μεσουρούνη στο 86ο λεπτό. Ένα τέρμα το οποίο πανηγυρίστηκε τρελά από τους παίκτες και τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας.

Όπως όλα δείχνουν, ο Γιώργος Κατσάκης θα είναι ο νέος προπονητής του Παγκύπριου. Φωτογραφία: Κώστας Ντεβές

Altona Magic – South Melbourne

Με άνεση και στυλ πέρασε μέσα από το Altona η South Melbourne. Ο ιστορικός σύλλογος της ελληνικής παροικίας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στην γηπεδούχο ομάδα η οποία αρκέστηκε σε ρόλο κομπάρσου.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με έναν από τους πιο αξιόλογους ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος, τον Max Mikkola.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο μισό αφού στο 48ο λεπτό ο Bonada έδωσε αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.

Η Magic έβγαλε αντίδραση, η οποία όμως διήρκησε μόλις δύο λεπτά.

Μείωσαν το σκορ 64ο λεπτό όμως η χαρά τους δεν κράτησε και πολύ αφού είδαν τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Harrison Sawyer, να κάνει το 3–1 στο 66ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Archibald στο 80ό λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Ελλάς.

Με την νίκη της αυτή, η South Melbourne συνέχισε το αήττητο σερί που… τρέχει από το ξεκίνημα της σεζόν και την έχει φέρει να κάθεται μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Oakleigh Cannons – Green Gully

Επίδειξη δύναμης έκανε απέναντι στην Green Gully η Oakleigh Cannons. Τα “κανόνια” δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον πρώην ποδοσφαιριστή του Παγκύπριου, Moonib Adus.

Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο μαέστρος της ομάδας και ένας από τους πιο ολοκληρωμένους ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος, ο Joe Guest.

Ο κάπτεν της Cannons, με δύο γκολ πριν την ανάπαυλα, κατάφερε να σηκώσει το βάρος της ανάγκης του αποτελέσματος από τους ώμους των συμπαικτών του, οι οποίοι αντιμετώπισαν το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού περισσότερο ως μια καλή προπόνηση, παρά ως επίσημο ματς πρωταθλήματος.

Ο Alex Salmon, βέβαια, δεν έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή της λίστας των σκόρερ, αφού έψαξε πολύ και τελικά βρήκε γκολ στο 52ο λεπτό ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4–0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το λεγόμενο γκολ της τιμής στο 64ο λεπτό με τον Josh Hope.

Αυτή ήταν ακόμα μια γεμάτη εμφάνιση από την ομάδα του Chris Taylor. Η Cannons μοιάζει έτοιμη για όλα φέτος. Συνδυάζει μια ατίθαση επιθετική σπιρτάδα με μια πολύ στιβαρή αμυντική λειτουργία και αυτός είναι ένας συνδυασμός που μπορεί να αποδειχθεί καταλυτικός για την πορεία της ομάδας.

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα του NPL, δύο ακόμα παιχνίδια μας τράβηξαν την προσοχή.

Η μεγάλη εκτός έδρας νίκη της Thunder μέσα στο σπίτι της Dandenong City με σκορ 1–2, αλλά και η μεγαλειώδης επικράτηση της Manningham επί της περσινής πρωταθλήτριας, Avondale, με σκορ 3–0.

Η VPL1

Τεράστια εντός έδρας νίκη εναντίον της Preston Lions με 3–2 πέτυχε ο ιστορικός Παγκύπριος ο οποίος από σήμερα, Δευτέρα (18/3) έχει καινούργιο προπονητή.

Έναν προπονητή με τεράστια εμπειρία και μεγάλες επιτυχίες. Οι πληροφορίες μας λένε ότι ο Γιώργος Κατσάκης επανέρχεται στην δράση προκειμένου να αναλάβει την επαναφορά της Bentleigh Greens στο επίπεδο που της αρμόζει και όλοι γύρω και μέσα στον σύλλογο είναι ενθουσιασμένοι με την πρόσληψη του πολύπειρου τεχνικού.

Ο πρώην πλέον τεχνικός της ομάδας, David Chick, ανακοίνωσε την παραίτησή του για προσωπικούς λόγους μετά το τέλος του αγώνα εναντίων της Lions.

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το μεγάλο ελληνοαυστραλιανό ντέρμπι της αγωνιστικής.

Brunswick και Kingston τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά τελικά αναγκάστηκαν να μοιραστούν τους βαθμούς, αλλά και τις εντυπώσεις.

Τεράστιο «διπλό» πέτυχε η Northcote μέσα στο σπίτι της Eastern Lions. Ο Ηρακλής μπήκε σαν…τρομοκράτης στον αγώνα, φιλοδώρησε την γηπεδούχο με τρία γκολ και έφυγε.

Ήταν μια εντυπωσιακή εμφάνιση από τους “μπλε” που γέμισαν με περηφάνια τους ανθρώπους του συλλόγου.

Η VPL2

Μάχη για γερά νεύρα έδωσε η Box Hill το βράδυ του Σαββάτου εναντίον της North Sunshine Eagles.

Η ομάδα της παροικίας τα έδωσε όλα και αν και αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο κατάφερε να φύγει από τα βόρια της πόλης με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, μιας και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον δείκτη του σκορ καρφωμένο στο 1 – 1.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ NPL

Dandenong City – Dandenong Thunder 1 – 2 (81′ D. Iaconis – 14′ W. Dekker, 39′ B. Kirdar)

Oakleigh Cannons – Green Gully 4 – 1 (3′ M. Adus, 18′, 41′ J. Guest, 51′ A. Salmon – 64′ J. Hope)

Manningham United – Avondale 3 – 0 (12′ R. Harding, 38′ J. Ramirez, 85′ Τ. Τούντας)

Moreland City – Melbourne Knights 0 – 1 (62′ T. Semmy)

Port Melbourne – Heidelberg United 2 – 2 (45+1′ E. Peters, 86′ Α. Μεσουρούνης – 8′ A. Yokokawa – 54′ K. Sheppard)

Altona Magic – South Melbourne 1 – 4 (64′ A. O’ Driscoll – 2′ M. Mikkola, 48′ N. Bonada, 66′ H. Sawyer [πέναλτι], 80′ R. Archibar)

Hume City – St Albans 2 – 1 (59′ J. Bingham, 80′ L. Isgrove – 85′ I. Razumic)